رک شبکه و انواع آن


رک شبکه چیست؟

در شبکه های محلی (LAN) تجهیزات متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام کاربرد خاصی دارند. یکی از این تجهیزات رک می باشد که سایر تجهیزات شبکه را درون خود جای می دهد. به این ترتیب، هر یک از اجزا می بایست دارای اندازه استاندارد باشند تا به راحتی در کنار یکدیگر قرار گیرند. استفاده از رک شبکه به چند دلیل بسیار حائز اهمیت است، مهم ترین عامل این می باشد که قراردادن تجهیزات در رک شبکه باعث محافظت از آنها در برابر هر گونه آسیب می شود. در نتیجه وجود رک شبکه امنیت بالایی را برای سیستم به ارمغان می آورد. پس به طور خلاصه می توان گفت استفاده از رک های شبکه به این دلیل اهمیت دارد که:

  1. طول عمر تجهیزات با استفاده از رک شبکه ها افزایش می یابد.
  2. به دلیل آنکه می توان درب های رک را قفل کرد، افراد قادر به دسترسی به تجهیزات نیستند. در نتیجه امنیت تجهیزات درون شبکه افزایش می یابد.

همچنین هر رک شبکه دارای ویژگی های مهمی می باشد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند، از جمله:

  • ارتفاع یونیت
  • عمق
  • عرض

وجود این تفاوت ها سبب می شود که افراد و کسب و کارها متناسب با نیاز های خود بتوانند بهترین رک شبکه را انتخاب کرده و در نتیجه از خرید خود راضی باشند.

انواع رک:

۱- رک های دیواری

درب رک های دیواری عموما از جنس شیشه یا فلز یا در برخی موارد ترکیبی از این دو می باشند. اما بدنه این رک ها به دلیل استحکام و مقاومت بالا در برابر حفاظت از سایر تجهیزات درون آن، از جنس آلومینیوم و یا استیل می باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر در مورد رک شبکه دیواری این است که عمق های متفاوتی برای آنها در نظر گرفته شده است. هر کسب و کار می تواند با توجه به نیاز خود رک هایی با عمق ۳۰، ۴۰، ۴۵ و ۶۰ اینچ انتخاب و خریداری کند.

همچنین ویژگی قابل توجه دیگر این رک های دیواری که باعث استفاده و کاربری آسان آن شده است، وجود درب های جانبی در این نوع رک ها می باشد.

 

۲- رک های ایستاده

از مهم ترین خصوصیات این نوع رک ها می توان به ظرفیت بالای آنها در نگهداری از تجهیزات شبکه اشاره کرد. از این رو رک های ایستاده برای شبکه هایی با تعداد تجهیزات بالا گزینه مناسبی می باشند.همچنین این رک ها دارای اندازه های متفاوتی هستند. سایز معمول یونیت رک های ایستاده معمولا ۲۴، ۳۰، ۳۶، ۴۲ و ۴۵ اینچ می باشد، هر چند که این نوع رک ها با ارتفاع بیشتر نیز در بازار موجود می باشند. لازم به ذکر است که رک های ایستاده دارای درب های جانبی متعددی نیز می باشند.همچنین به این دلیل که رک های ایستاده بر روی تجهیزات دیگر سوار نمی شوند و بر روی زمین قرار می گیرند، این امکان وجود دارد که تجهیزات سنگین را به راحتی و با آسودگی خیال درون آنها جای داد. البته مزیت دیگر این نوع رک ها این است که می توان با استفاده از چرخ های کمکی به راحتی آن ها را جا به جا کرد.

با توجه به توضیحات، رک شبکه مورد نظر خود را متناسب با فضایی که در اختیار دارید و تعداد و مقدار تجهیزات موجود در شبکه انتخاب کنید تا بهترین کارایی را برای شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر فضایی که برای قرارگیری رک شبکه در نظر گرفته اید، کوچک و محدود می باشد؛ رک دیواری می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

رک

پایاسیستمرکشبکه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.