فن خنک کننده رک شبکه


هدف اصلی استفاده از رک شبکه محافظت از تجهیزات درون آن در برابر هر گونه آسیب می باشد. از این رو به طور معمول درب رک معمولا بسته و قفل می شود. در این حالت با کار کردن تجهیزات درون شبکه، دمای هوای درون محفظه رک افزایش می یابد. هوای گرم محبوس شده در رک می تواند بر عملکرد تجهیزات درون شبکه تاثیر منفی بگذارد و عمر مفید آنها را کاهش دهد. بدین ترتیب استفاده از فن برای خنک نگه داشتن درون رک شبکه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با قرار دادن فن در بخش های مختلف رک می توان دمای هوای درون این محفظه را همواره در دمای مناسبی نگهداشت. به طور معمول فن ها در قسمت فوقانی و یا کف رک قرار دارند اما می توان برای رک های با ارتفاع بیشتر از فن یونیت استفاده کرد.فن ها با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کنند و به دو نوع بوشی و بلبرینگی تقسیم می شوند

فن بوشی

فن های بوشی متداول ترین نوع فن هایی است که در رک شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل رایج بودن استفاده از آن عبارت است از:

  • طراحی ساده
  • سرعت بالا
  • قیمت پایین
  • نویز پایین

در این نوع فن از روغن برای روان کار کردن، کاهش اصطکاک پره و حرکت سریع استفاده می شود.

فن بلبرینگی

این نوع فن ها نسبت به فن بوشی بادوام تر هستند اما دارای نویز بیشتر اما صدای کمتر هستند. همچنین قیمت بالاتری دارند. فن های بلبرینگی محدودیتی در استفاده ندارند و در هر محور قابل نصب می باشند. اما باید در نظر داشت که طول عمر این فن ها در دمای زیاد کاهش می یابد.

یونیت های فن

برای متعادل سازی بهتر دمای فضای درون رک می توان از یونیت های رک استفاده کرد. این نوع از فن ها صفحاتی می باشند که دارای ۲، ۴ و یا ۶ فن است که با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کنند و می توان آن ها را درون رک شبکه تعبیه نمود.

رکفن رک

پایاسیستمرکفن رک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.